Ders Çalışmak istemeyen çocukların psikolojik desteğe ihtiyacı olabilir mi?

Ders Çalışmak istemeyen çocukların psikolojik desteğe ihtiyacı olabilir mi?


Çocuklar ders çalışmadıklarında aileler her yolu denediklerini ancak bir türlü baş edemedikleri, kendilerini çaresiz hissettikleri durumlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Ödül'de denense, cezada denense, kızılsa bile çocuk ders çalışmamakta ve bu durum aileleri zorlamaktadır. Böyle durumlarda çocukların ders çalışmasını engelleyen "Psikolojik nedenler" olabilir.

Bu noktadan Aileler ne yapmalıdır?

  • Çocuklarını iyice gözlemlemeli,
  •  Onlara her konuda güven verip, sağlıklı iletişim kurmalı,
  • Altta yatan sebepler derinlemesine araştırılmalı,
  •  Yardımcı olamadıklarını, sağlıklı iletişim kuramadıklarını düşünüyorlarsa psikolojik danışmanlık veya Eğitim danışmanlığı alarak süreci desteklemelidirler.

Çocuklar neden ders çalışmak istemezler?

 Fark edilmeyen bir dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu olabilir. Dürtüsel olarak tepki kontrolü olmayabilir. Okulla ilgili sorun yaşıyor olabilir. Kendini başarısız hissediyor olabilir. Özgüven eksikliği olabilir. Verimli nasıl çalışacağını bilmiyor olabilir. Etkili ders çalışma stratejilerine ihtiyacı olabilir.

Teknoloji bağımlılığı olabilir. Okulda akran zorbalığına maruz kalıyor olabilir. Geleceğe yönelik hedefi olmayabilir. Aile içi iletişim yetersizliği olabilir. Kendini mutsuz hissediyor olabilir. Ergenlik sorunları olabilir Ailelerin çocuklarından yüksek beklentileri olabilir. Çocuk bu durum altında eziliyor olabilir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak çocuğa yardım sağlamak ve profesyonel destek almak sağlıklı bireyler ve hedefi olan bireyler yetiştirebilmek için çok önemlidir.

 


WhatsApp
Hemen Ara