Ergen ve Çift Danışmanlığı

Ergenlik Nedir?

Ergenlik, bireyin çocuk olmadığı  henüz yetişkin de olmadığı süreçte kendini ortaya koyma ve kimliğini oluşturma aşamasına verilen addır. Ergenlik sürecinde kendini ortaya koymaya çalışan birey, bilinen bütün doğruları kendine göre yorumlayarak kendi doğrularının peşine düşmektedir. Bu bakımdan daha özgür ve çoğu noktada daha esnek olmayı arzulamakla birlikte bir diğer yandan değişen fizyolojik yapısı ve duygu durumuna adapte olmaya çalışmaktadır. Hem hormonal hem fizyolojik hem de psikolojik olarak değişen ve karmaşık ergen yapısı, dolayısıyla daha öfkeli ve asi olmaktadır. Bu noktada ergenlik sürecindeki yeni oluşturulan kimlik ile yerleşmiş yapıya sahip aile, çatışma yaşayabilmektedir. 

Ergen danışmanlığı, fizyolojik, psikolojik ve sosyal bakımdan bir geçiş süreci olan ergenlik döneminin, aile tarafından en doğru şekilde takibinin sağlanmasını, bireyin kendi kimliğinin inşasını da destekleyecek şekilde planlamaktadır. Ayrıca ergen danışmanlığı ile, ergenlik çağında yaşanabilecek depresyon, madde kullanımı ve antisosyal davranışlar gibi durumların önüne geçilmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmektedir. 

Ergen Danışmanlığının Gerekli Olmasının Sebebi Nedir?

Ergenlik her açıdan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu karmaşık süreç beraberinde çatışmayı seyreden bir sürece evrilebilmektedir. Bu süreç içerisinde bireyin kendini anlaması oldukça zorlaşırken, bu durum aile ve sosyal ilişkilere de yansımaktadır. 

Ergen danışmanlığı, kendini tanımaya çalışan kişiye, birey olma sürecinde dengeleme ve destekleme amacını taşımaktadır. Ergenlik süreci aslında kendini ifade etme arayışıdır. Bu arayışın en doğru şekilde yönlendirilmesi gerekmektedir.  Bu süreçte kişinin öncelikle kendi ile iletişiminin sağlanması açısından ergen danışmanlığına önemli görevler düşmektedir. 

Ailelerin bu zorlu geçiş sürecini anlayabilmeleri, sürecin daha sağlıklı şekilde işleyiş göstermesi açısından oldukça önemlidir. Ergen danışmanlığı, ailelerin süreci anlaması ve sürecin genel özelliklerini bilerek çocuklarına yaklaşımlarını şekillendirmeyi amaçlamaktadır.

Ergen Danışmanlığına Ne Zaman Başvurulmalıdır?

 1. Yaşanan bedensel değişikliklere uyum sağlanması
 2. Ergen kişide davranış problemleri
 3. Sınav kaygısı 
 4. Değişkenlik gösteren duygusal tepkiler bulunması
 5. Ergenlik döneminde  öfke ve saldırganlık davranışları
 6. Ergenlikte aile desteğinin sağlanması
 7. Kişinin arkadaşlık ilişkileri kurmakta zorlanması ve sosyal anlamda zorlanma 
 8. Ergen ve aile arasında çatışmalar ya da iletişim problemleri 
 9. Ergenlik döneminde madde kullanımı
 10. Özgüven problemleri
 11. Doğru arkadaş seçimi ve Anti-sosyal davranışlar oluşması
 12. Sosyal fobi ya da sosyal kaygıların ortaya çıkması
 13. Ergenlik dönemi depresyonu
 14. Ergenlik sürecinde kimlik oluşumuna gerekli desteğin sağlanması
 15. Ergenlik döneminde gözlemlenen dikkat eksikliği
 16.  Ortaya çıkabilecek kaygı bozukluğu/ anksiyete hali
 17. Ergenlik döneminde, çalma, suç işleme gibi durumların fark edilmesi
 18. Ergen kişide obsesif –kompulsif (okb)(takıntılı) davranışlar ortaya çıkması

Tüm soru ve sorunlarınız için bizimle iletişeme geçebilirsiniz.

Hızlı iletişim
 • 0 505 981 8036
 • 0 553 653 7887
 • info@umtdanismanlik.com
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara